Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos
3 - Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Aptarnaujantysis transportas – transporto priemonės, kurios priklauso draudiamaisiais kelio enklais paymėtoje zonoje esančioms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, toje zonoje gyvenantiems ar dirbantiems asmenims arba atvea į tą zoną (išvea iš jos) krovinius ar atvyksta į šią zoną paimti krovinio, taip pat lengvieji automobiliai taksi, atveantys į tą zoną (išveantys iš jos) keleivius arba atvykstantys jų paimti į šią zoną.
Automagistralė – specialiai motorinių transporto priemonių eismui suprojektuotas ir nutiestas kelias, kuris nėra skirtas įvaiuoti į šalia esančias teritorijas arba iš jų išvaiuoti ir kuris:
turi, išskyrus tam tikras vietas arba laikinus atvejus, atskiras dviejų krypčių vaiuojamąsias dalis, viena nuo kitos atskirtas transporto priemonėms vaiuoti nenumatyta skiriamąja juosta arba, išimtiniais atvejais, kitais būdais;
viename lygyje nekerta jokio kelio, geleinkelio bėgių arba pėsčiųjų tako;
paymėtas kelio enklu ,,Automagistralė“.
Automobilis – bet kokia motorinė transporto priemonė, skirta vaiuoti keliu, veti krovinius ir (ar) keleivius arba vilkti kitas transporto priemones. Prie automobilių taip pat priskiriami troleibusai, nebėginės elektrinės transporto priemonės, kurioms energija tiekiama elektros laidais. Prie automobilių nepriskiriami motociklai, lengvieji keturračiai motociklai, keturračiai motociklai, mopedai, traktoriai ir savaeigės mašinos.
Bėginė transporto priemonė – geleinkelių ar kita bėgiais judanti transporto priemonė.
Blogas matomumas – meteorologinių ar kitų reiškinių lemiamas kelio matomumas maesniu kaip 300 m atstumu, neatsivelgiant į kelio parametrus.
Didiausioji leidiamoji masė – visiškai sukomplektuotos transporto priemonės (ar transporto priemonių junginio) su vairuotoju, keleiviais ir kroviniu masė, kurią transporto priemonės gamintojas arba Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatė kaip didiausią leidiamą.
Duoti kelią (nekliudyti) – eismo dalyviui sustoti ar nepradėti vaiuoti, nedaryti jokio manevro, kuris priverstų kitus eismo dalyvius keisti judėjimo kryptį arba greitį.
Dviračių takas – dviračių eismui skirtas kelias arba kelio dalis, paymėti kelio enklu „Dviračių takas“, kuriuose motorinių transporto priemonių eismas draudiamas. Dviračių takas privalo būti atskirtas nuo kelio ar jo dalių kelio enklais arba kelio ininerinėmis priemonėmis.
Dviratis – ne maiau kaip du ratus turinti transporto priemonė, varoma tik ja vaiuojančio asmens raumenų jėga, naudojant pedalus ar rankenas. Neįgaliųjų veimėliai prie dviračių nepriskiriami.
Eismo dalyvis – kelių eisme dalyvaujantis asmuo (vairuotojas, pėsčiasis, keleivis).
Eismo įvykis – įvykis kelyje, viešose arba privačiose teritorijose, kurio metu, judant transporto priemonei, uvo ar buvo sueista monių, sugadinta ar apgadinta bent viena transporto priemonė, krovinys, kelias, jo statiniai ar bet koks kitas įvykio vietoje buvęs turtas.
Eismo įvykio deklaracija – eismo įvykyje dalyvavusių transporto priemonių valdytojų eismo įvykio vietoje upildyta ir pasirašyta forma, kurioje fiksuojamas eismo įvykio faktas, aprašomos aplinkybės ir braioma schema.
Eismo juosta – kelių horizontaliojo enklinimo linijomis (toliau – enklinimo linijos) ir (arba) kelio enklais paymėta arba nepaymėta išilginė vaiuojamosios kelio dalies juosta, kurios pločio pakanka automobiliams vaiuoti viena eile.
Geleinkelio pervaa – kelio susikirtimas su geleinkeliu viename lygyje.
Gyvenamoji zona – kelias ar teritorija, kurių pradia paymėta kelio enklu „Gyvenamoji zona“, o pabaiga – „Gyvenamosios zonos pabaiga“.
Gyvenvietė – namų pristatyta teritorija, kurioje galioja papildomi kelių eismo reikalavimai ir kurios pradioje keliai paymėti kelio enklu „Gyvenvietės pradia“, o pabaigoje – „Gyvenvietės pabaiga“.
Greitkelis – motorinių transporto priemonių eismui skirtas kelio enklu „Automobilių kelias“ paymėtas kelias, į kurį įvaiuojama tik per skirtingo lygio ar reguliuojamas sankryas ir kurio vaiuojamojoje dalyje (vaiuojamosiose dalyse) draudiama sustoti ir stovėti.
Kelias – eismui skirta ir naudojama emės arba statinio paviršiaus juosta per visą jos plotį, įskaitant vaiuojamąją dalį, sankryas, šaligatvius, kelkraščius, pėsčiųjų ir dviračių takus, skiriamąsias juostas.
Kelio enklas – šiose taisyklėse nurodytas enklas, kuriuo nustatoma eismo tvarka, įspėjami eismo dalyviai arba jiems suteikiama informacija. Kelio enklams taip pat priskiriami kintamos informacijos kelio enklai, kurių pavyzdiai pateikti šių taisyklių 2 priede.
Kelių eismo reguliuotojas (toliau – reguliuotojas) – asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka įgaliotas reguliuoti eismą, dėvintis uniformą ir turintis skiriamąjį enklą (raištį ant rankovės, reguliuotojo lazdelę, skritulį su raudonu atšvaitu).
Kelyje dirbantis asmuo – asmuo, taisantis ar priiūrintis kelią, technines eismo reguliavimo priemones, reguliuojantis ir kontroliuojantis eismą, šalinantis nuo kelio arba aptveriantis priverstinai sustojusią transporto priemonę ar kitokią kliūtį, likviduojantis eismo įvykio ar kito nelaimingo atsitikimo padarinius, atliekantis kitus gelbėjimo darbus, teikiantis medicinos pagalbą kelyje esančiam eismo įvykyje nukentėjusiam asmeniui ar kitam asmeniui, kuriam reikalinga medicinos pagalba. Kelyje (gatvėje) dirbantys asmenys privalo vilkėti ryškiaspalvius darbo drabuius, įspėjamąsias liemenes arba uniformas.
Kelkraštis – šalia vaiuojamosios dalies (nuo jos krašto iki kelio sankasos briaunos) esantis kelio elementas, dengtas tokia pat danga kaip vaiuojamoji dalis ar kitokia arba (ir) atskirtas nuo vaiuojamosios dalies jos kraštą yminčia enklinimo linija, tačiau nelaikomas nei šaligatviu, nei pėsčiųjų ar dviračių taku.
Keturratis motociklas – keturratė motorinė transporto priemonė, išskyrus lengvuosius keturračius motociklus, kurios didiausiasis konstrukcinis greitis didesnis kaip 45 km/h ir (arba) variklio darbinis cilindro tūris didesnis kaip 50 cm3, eksploatacinė masė ne didesnė kaip 400 kg, kroviniams veti skirtos eksploatacinė masė ne didesnė kaip 550 kg (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) ir didiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 15 kW.
Lengvasis keturratis motociklas – keturratė motorinė transporto priemonė, kurios eksploatacinė masė (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) ne didesnė kaip 350 kg, didiausiasis konstrukcinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio cilindro darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm3 (esant kibirkštinio (priverstinio) udegimo varikliui), didiausioji naudingoji išėjimo galia ne didesnė kaip 4 kW (esant kitokio tipo vidaus degimo varikliui), didiausioji tolygioji nominalioji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui).
Lenkimas – vienos arba kelių vaiuojančių transporto priemonių pralenkimas įvaiuojant į priešpriešinio eismo juostą.
Maršrutinė transporto priemonė (maršrutinis transportas) – viešojo transporto priemonės (autobusai, troleibusai, maršrutiniai taksi), kuriomis reguliariai veami keleiviai nustatytu maršrutu su nurodytomis sustojimo vietomis, taip pat mokykliniai autobusai.
Masė be krovinio – transporto priemonės masė be vairuotojo, keleivių ir krovinio, tačiau su visa degalų atsarga ir įrankių komplektu.
Masė su kroviniu – faktinė transporto priemonės masė su vairuotoju, keleiviais ir kroviniu.
Mokyklinis autobusas – geltonas skiriamaisiais enklais paenklintas autobusas, kuriuo veami vaikai (švietimo įstaigų mokiniai) specialiu maršrutu.
Mopedas – dviratė motorinė transporto priemonė, kurios didiausiasis konstrukcinis greitis ne maesnis kaip 25 km/h ir ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio darbinis cilindro tūris ne didesnis kaip 50 cm3 (esant vidaus degimo varikliui), o didiausioji tolygioji nominalioji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui), ar triratė motorinė transporto priemonė, kurios didiausiasis konstrukcinis greitis ne maesnis kaip 25 km/h ir ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio darbinis cilindro tūris ne didesnis kaip 50 cm3 (esant kibirkštinio (priverstinio) udegimo varikliui), didiausioji naudingoji išėjimo galia ne didesnė kaip 4 kW (esant kitokio tipo vidaus degimo varikliui), o didiausioji tolygioji nominalioji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui).
Motociklas – dviratė ar daugiau ratų turinti motorinė transporto priemonė (su šonine priekaba arba be jos), kurios vidaus degimo variklio cilindro (cilindrų) darbinis tūris didesnis kaip 50 cm³ ir (arba) didiausiasis konstrukcinis greitis didesnis kaip 45 km/h. Prie motociklų taip pat priskiriamos triratės motorinės transporto priemonės, kurių masė be krovinio ne didesnė kaip 400 kg.
Motorinė transporto priemonė – variklį turinti transporto priemonė, išskyrus skirtas judėti ne keliais bėgines transporto priemones, traktorius ir kitas savaeiges transporto priemones.
Neįgaliųjų veimėlis – įtaisas su ratais, varomas rankomis arba įvairiomis automatizuotomis sistemomis. Neįgaliųjų veimėlius naudoja monės, kuriems vaikščioti sudėtinga arba neįmanoma dėl ligos, sualojimų ar negalios.
Pagrindinis kelias – kelias, paymėtas enklais „Pagrindinis kelias“, „Sankrya su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės (kairės)“, „Automagistralė“, „Automobilių kelias“ kertamojo ar prisijungiančiojo kelio atvilgiu; kelias kito kelio, paymėto kelio enklais „Duoti kelią“, „Stop“, „Gyvenamosios zonos pabaiga“, atvilgiu; kelias su danga (betonas, asfaltas, skalda, vyras, grindinys) kelio be dangos atvilgiu. Šalutiniame kelyje prieš pat sankryą esantis ruoas su danga nedaro jo lygiareikšmio su kertamuoju. Pagrindinio kelio nėra reguliuojamose sankryose.
Persirikiavimas – eismo juostos keitimas neįvaiuojant į priešpriešinio eismo juostą.
Pėsčiasis – asmuo, esantis kelyje ne transporto priemonėje, taip pat vaiuojantis neįgaliųjų veimėliu, riedučiais, riedlente, paspirtuku, vedantis dviratį, mopedą, motociklą, traukiantis (stumiantis) rogutes, vaikišką ar kitokį veimėlį. Pėsčiuoju nelaikomas kelyje dirbantis asmuo.
Pėsčiųjų perėja – vaiuojamojoje dalyje esanti pėsčiųjų perėjimo per kelią vieta, paymėta kelio enklais „Pėsčiųjų perėja“ ir enklinimo linijomis arba tik kelio enklais „Pėsčiųjų perėja“. Pėsčiųjų perėjos ribas ymi enklinimo linijos, o jeigu jų nėra, – įsivaizduojamos tiesės, einančios nuo kelio enklų statmenai per kelią.
Pėsčiųjų takas – pėstiesiems skirta kelio dalis arba takas, paymėti atitinkamais kelio enklais „Pėsčiųjų takas“ arba „Pėsčiųjų ir dviračių takas“.
Privalomoji techninė apiūra – Lietuvos Respublikoje įregistruotų transporto priemonių ir priekabų privalomas techninės būklės tikrinimas, apimantis transporto priemonės ir priekabos tapatumo nustatymą ir jų techninės būklės atitikties teisės aktų reikalavimams įvertinimą.
Priekaba – transporto priemonė, skirta tempti motorine transporto priemone. Priekabomis laikomos ir puspriekabės.
Priverstinis transporto priemonės sustojimas (toliau – priverstinis sustojimas) – transporto priemonės sustabdymas (sustojimas), kai toliau vaiuoti neįmanoma arba pavojinga.
Puspriekabė – su motorine transporto priemone sukabinta priekaba taip, kad jos dalis remiasi į motorinę transporto priemonę ir dalis jos masės, taip pat krovinio masės dalis tenka motorinei transporto priemonei.
Sankrya – kelių kirtimosi, jungimosi arba atsišakojimo viename lygyje vieta, įskaitant atvirus plotus, kuriuos sudaro minėti kelių susikirtimai, susijungimai arba atsišakojimai. Sankryomis nelaikomos vietos, kur išvaiuojama iš kelio į esančias šalia jo teritorijas arba įvaiuojama į kelią iš esančių šalia jo teritorijų. Sankrya yra reguliuojama, jeigu eismą joje reguliuoja šviesoforai arba reguliuotojas. Skirtingo lygio sankryos yra tos, kuriose keliai jungiasi ne viename aukštyje ir yra nuovaos, leidiančios eismui judėti nuo vieno kelio prie kito.
Skiriamoji kelio juosta (toliau – skiriamoji juosta) – konstrukcinis kelio elementas (apeldintas veja, eldiniais arba su kelio danga, kurioje įrengti apsauginiai atitvarai), skiriantis gretimas vaiuojamąsias dalis ir nenumatytas transporto priemonėms vaiuoti arba sustoti (stovėti).
Specialiosios transporto priemonės – operatyvinių tarnybų ir kitos transporto priemonės su specialiaisiais šviesos ir garso signalais arba tik su specialiaisiais šviesos signalais.
Šaligatvis – pėstiesiems skirta kelio dalis, esanti prie vaiuojamosios dalies arba atskirta nuo jos.
Tamsusis paros metas – laiko tarpas nuo saulėlydio iki saulėtekio.
Tikrinantys pareigūnai – uniformuoti valstybės institucijų (policijos, muitinės, Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės) įgalioti pareigūnai, kuriems Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka suteikta teisė stabdyti transporto priemones.
Traktorius – ratinė arba vikšrinė ne maiau kaip dviejų ašių transporto priemonė, kurios didiausiasis projektinis greitis yra ne maesnis kaip 6 km/h, o pagrindinė paskirtis – traukti, vilkti, stumti, veti emės ir miškų ūkio techniką arba vilkti priekabas, kuri taip pat gali būti pritaikyta kroviniams veti ir turėti keleivių sėdynių.
Transporto priemonė – priemonė monėms ir (arba) kroviniams, taip pat ant jos sumontuotai stacionariai įrangai veti. Ši sąvoka taip pat apima traktorius, savaeiges mašinas ir eismui ne keliais skirtas transporto priemones.
Transporto priemonės savininkas – asmuo, kuriam nuosavybės teise priklauso transporto priemonė.
Transporto priemonės stovėjimas (toliau – stovėjimas) – iš anksto numatytas transporto priemonės sustabdymas ilgesniam laikui, negu reikia keleiviams laipinti arba transporto priemonei krauti.
Transporto priemonės sustojimas (toliau – sustojimas) – iš anksto numatytas transporto priemonės sustabdymas ne ilgesniam laikui, negu reikia keleiviams laipinti arba transporto priemonei krauti.
Transporto priemonės valdytojas – asmuo, nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu valdantis ir naudojantis transporto priemonę.
Transporto priemonių junginys – sujungtos kelios transporto priemonės, kurios kelių eisme dalyvauja kaip vienetas.
Vairavimo instruktorius – asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka suteikta teisė mokyti kitus asmenis vairuoti transporto priemones.
Vairuotojas – asmuo, vairuojantis transporto priemonę. Vairuotojams gali būti prilyginami asmenys, dalyvaujantys eisme pagal šiose taisyklėse apibrėtus papildomus reikalavimus (vadeliotojai, raiteliai, asmenys, varantys keliu gyvulius ar paukščius), taip pat asmenys, kurie moko vairuoti.
Vaiuojamoji kelio dalis (toliau – vaiuojamoji dalis) – kelio dalis transporto priemonėms vaiuoti. Kelias gali turėti keletą vaiuojamųjų dalių, atskirtų viena nuo kitos skiriamosiomis juostomis arba esančių skirtingame lygyje. Vaiuojamųjų kelio dalių sankirta (toliau – vaiuojamųjų dalių sankirta) – plotas, kurį riboja linijos, įsivaizduojamos pratęsus išorinius susikertančių vaiuojamųjų kelio dalių kraštus.
Kitos šiose taisyklėse apibrėtos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme vartojamas sąvokas.